اگر وب سایت دارید ، از دامنه سطح بالا استفاده می کنید. این یک عنصر مهم است که وب سایت شما را قابل دسترسی و قابل مشاهده می کند و یکی از سریع ترین بازتاب های برند آنلاین شماست.

هنوز هم ممکن است مطمئن نباشید دامنه سطح بالا چیست یا اینکه می تواند بر رتبه بندی سایت شما تأثیر بگذارد. در این راهنما ، انواع دامنه های سطح بالا را بررسی خواهیم کرد ، برخی از نمونه های معروف TLD را مرور می کنیم و نکاتی را ارائه می دهیم تا مطمئن شوید TLD شما بهترین کار ممکن را برای سایت شما انجام می دهد.


دامنه سطح بالا چیست؟


دامنه سطح بالا (یا TLD) آخرین بخش از دامنه ریشه است. برای ما در mahdeseo ، این IR است که بعد از نام ما آمده است.

هر وب سایتی دارای پسوندی مانند این است و می تواند از چیزی مانند com. یا net. گرفته تا موارد سفارشی تری مانند dog. یا nyc. متفاوت باشد.

نوع TLD شما می تواند ایده ای از خدمات وب سایت شما ، محل استقرار شما و بخشی که در آن کار می کنید به کاربران ارائه دهد.

نحوه نمایش واقعی آن در صفحه نتایج موتور جستجو به شرح زیر است:

دامنه سطح بالا

دامنه سطح بالا

آیا TLD ها تاثیری در سئو سایت دارند؟


این احتمالاً متداول ترین سوال متخصصان سئو است که (برای یک بار دیگر) پاسخ طولانی ندارد.

خیر ، TLD ها تأثیر قابل توجهی در رتبه بندی شما ندارند.

گوگل در سال 2015 تأیید کرد که استفاده از TLD سفارشی با کلمات کلیدی “هیچ مزیتی و ضرری در جستجو نخواهد داشت”.

اگر چه یک دامنه سطح بالا به طور مستقیم بر رتبه شما در گوگل تأثیر نمی گذارد ، اما می تواند بر آنچه مردم درباره نام تجاری شما فکر می کنند (و بنابراین نرخ کلیک شما) تأثیر بگذارد.

این مسئله اعتماد است. از نظر کاربران ، برخی از دامنه های سطح بالا از دیگران قانونی تر به نظر می رسند.

مطالعات نشان داده است که به عنوان مثال com. و net. از معتبرترین TLD ها برای استفاده در وب سایت شما هستند.

top level domain چیست؟

دامنه سطح بالا

این بدان معناست که شما می توانید با یک نام دامنه سطح بالا عمومی مانند com. کلیک بیشتری بگیرید نسبت به دامنه های معمولی تر.

بنابراین ، حتی اگر TLD ها مستقیماً روی رتبه بندی شما تأثیر نگذارند ، می توانند برداشت افراد از وب سایت شما را تحت تأثیر قرار دهند و منجر به افزایش یا کاهش نرخ کلیک شوند.

انواع دامنه های سطح بالا


ما ذکر کردیم که انواع مختلف TLD وجود دارد. دانستن این که هنگام انتخاب TLD مناسب برای وب سایت خود این موارد مهم خواهد بود.

شرکت اینترنتی برای اسامی و اعداد اختصاص یافته (یا IANA) TLD ها را به سه دسته رسمی gTLD ها ، sTLD ها و ccTLD ها تقسیم می کند. می توانید لیستی از تمام دامنه های فعال سطح بالا را در پایگاه داده ریشه IANA بیابید.

بیایید نگاهی دقیق به این انواع TLD بیندازیم:

دامنه عمومی سطح بالا (gLTD)
اینها احتمالاً TLD هایی هستند که شما عادت دارید آنها را ببینید. دامنه های سطح بالا عمومی نیز مواردی است که کاربران انتظار دارند ببینند. برخی از gTLD های معروف عبارتند از:

com.
net.
org.
اگرچه این موارد به عنوان “عمومی” شناخته می شوند ، اما هنوز هم می توانند درباره نوع سایتی که بازدید می کنید چیزهای زیادی به شما بگویند. “com.” مخفف “commercial” است ، “net” مخفف “network” است ، و org مخفف “organization” است.

برخی از شرکت ها gTLD های خود را حتی بیشتر مشخص کرده اند. در سال 2011 ، شرکت ها و سازمان ها مجاز به ثبت gTLD های خود برای اولین بار بودند ، به همین دلیل اکنون می توانید به سایت های زیر مراجعه کنید:

google.
amazon.
apple.
دامنه های سطح بالا مبتنی بر کشور را در بخش ccTLD بیشتر پوشش خواهیم داد ، اما در اینجا توجه خواهیم کرد که gTLD های جغرافیایی (یا GeoTLD ها) وجود دارند. این gTLD ها با یک منطقه جغرافیایی خاص مرتبط هستند. مانند ccTLD به طور خودکار برچسب گذاری نمی شوند. GeoTLD شامل پسوندهایی مانند:

berlin.
amsterdam.
paris.


gTLD های جغرافیایی بسیار مفید هستند زیرا نشانگر شهری است که در آن مستقر هستید یا منطقه ای که در آن خدمت می کنید. همچنین می توانند جذابیت بیشتری برای مخاطبان محلی داشته باشند.

دامنه سطح بالا (sTLD)
دامنه هایsTLD به طور خاص توسط گروه هایی مانند مشاغل و دولت ها حمایت مالی می شوند. برخی از نمونه ها عبارتند از:

gov.
موزه.
edu.
sTLD های موجود در آنجا کمتر از gTLD ها است. پایگاه داده IANA در حال حاضر بیش از 1200 TLD را به عنوان “عمومی” و تنها 14 مورد را “تحت حمایت” ذکر کرده است. این تا حدی به این دلیل است که معیارهای نسبتاً سختگیرانه ای وجود دارد که باید برای استفاده از sTLD رعایت کنید.

دقیقاً مانند دامنه های سطح بالا عمومی ، دامنه های سطح بالای حمایت شده اغلب نشانه ای از صنعتی که سایت در آن فعالیت می کند به شما ارائه می دهند. به عنوان مثال ، “edu.” مخفف “education.” است ، در حالی که “mil” مخفف “military” است.

به طور کلی ، وب سایت های دارای sTLD می توانند به کاربران در یافتن سریع اطلاعات رسمی کمک کنند و به همین دلیل قابل اعتماد محسوب می شوند.

به همین دلیل ، هر وب سایتی نمی تواند sTLD کسب کند. قبل از استفاده از دامنه ای برای سایت خود ، باید برای دامنه سطح بالای حمایت مالی اقدام کنید و اطمینان حاصل کنید که معیارها را برآورده می کنید.

دامنه سطح بالا کد کشور (ccTLD)
آخرین دسته ما دامنه های سطح بالا کد کشور است. این دامنه های سطح بالا دو کاراکتری هستند که خاص کشورها است. مثالها عبارتند از:

ca. (کانادا)
br. (برزیل)
de. (آلمان)
fr. (فرانسه)
ie. (ایرلند)
uk. (انگلستان)
us. (ایالات متحده)
ir. (ایران)


یک مزیت بزرگ استفاده از دامنه سطح بالا کد کشور این است که به مشتریان امکان می دهد کشوری را که در آن مستقر هستید و در آن خدمت می کنند مشاهده کنند. این می تواند به گوگل کمک کند تا سایت شما را هدف قرار دهد.

با این حال ، دامنه های سطح بالا کد کشور فقط کشورها را هدف قرار می دهند ، نه زبان ها (و حتی در آن زمان ، زبان ها فقط یک بار هدف قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید