ریدایرکت 301

اساساً ریدایرکت های 301 به شما این امکان را می دهد که کاربران را از یک صفحه به صفحه دیگر هدایت کنید. واضح ترین موردی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید، زمانی است که آدرس سایت خود را تغییر می دهید، اما این تنها موردی نیست که ریدایرکت ها مفید هستند.

 ریدایرکت 301 چیست؟

 

امکان استفاده از ریدایرکت ها در یک سایت برای انتقال کاربران از یک صفحه به صفحه دیگر وجود دارد. ریدایرکت 301 یک تغییر مسیر دائمی است، به این معنی که نشان دهنده منبع یا صفحه ای است که به طور دائم منتقل شده است.

بنابراین ریدایرکت ها راهی برای ارتباط با کاربران و موتورهای جستجو هستند که آدرس یک صفحه (یا حتی کل دامنه اینترنتی)  را تغییر داده است.

به عنوان مثال www.mysite.it/products/ تغییر مسیر به www.mysite.it/products-list/

بین یک جابجایی موقت و دائمی چه تغییری است؟

کاربری که سعی در بازدید از آن صفحه دارد هیچ تفاوتی را درک نمی کند. در هر دو مورد، او به سادگی از یک صفحه به صفحه دیگر هدایت می شود و به محتوای مورد نظر خود می رسد.

برای ربات های موتورهای جستجو، این تفاوت، در عوض، اساسی است. با ریدایرکت ها 301، می‌خواهیم به موتورهای جستجو اطلاع دهیم که دیگر نیازی به بررسی آدرس قدیمی ندارند و محتوا به آدرس جدیدی منتقل شده است.همانطور که بعداً وقتی به ریدایرکت 301 و سئو نگاه می کنیم خواهیم دید، استفاده از این نوع ریدایرکت ها برای حفظ موقعیت بسیار اساسی است.

چه زمانی به ریدایرکت ها 301 نیاز دارید؟

اگر تصمیم دارید در ساختار سایت خود تغییراتی ایجاد کنید، دامنه ها را تغییر دهید یا حتی برخی از منابع سایت خود را جابجا کنید، می توان از ریدایرکت های 301 استفاده کرد. بیایید نگاهی به این موارد مختلف بیندازیم.

تغییرات سایت

یکی از رایج ترین موقعیت هایی که ممکن است نیاز به پیاده سازی تغییر مسیر 301 داشته باشید، تغییر دامنه خود است. اگر می‌خواهید پسوند را از دامنه  ir. به دامنه com. تغییر دهید، می‌توانید دامنه را تغییر دهید. یا ممکن است خود را در یک نقطه عطف بیابید و تصمیم بگیرید که یک برند تجاری مناسب را به نامی جدید تغییر دهید.

در موارد دیگر، ممکن است بخواهید تغییراتی در ساختار سایت ایجاد کنید، برای مثال بخشی از محتوا را از یک زیر دامنه به یک زیر پوشه منتقل کنید. حرکت از یک ساختار:

blog.site.com

به یکی مثل این

site.com/blog

یا می توانید تصمیم بگیرید که از نسخه بدون www به نسخه دارای www (یا برعکس) بروید. در تمام این موارد، ریدایرکت ها 301 به شما این امکان را می دهد که با محتوای تکراری مشکلی نداشته باشید و کاربران را به نسخه جدید سایت هدایت کنید.

جابجایی یا حذف صفحات

ریدایرکت های 301 نه تنها زمانی که تصمیم به ایجاد تغییراتی دارید که بر کل دامنه تأثیر می گذارد، به کمک شما می آید، بلکه به صورت روزانه نیز به شما کمک می کند.

ممکن است بخواهید برخی از مطالب یا صفحات سایت خود را حذف کنید. در این مورد، اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که چرا آن محتوا را حذف می کنید. معمولاً ممکن است بخواهید پست های وبلاگ یا صفحات سایت را برای ایجاد موارد جدید حذف کنید. در این موارد، اگر قصد دارید محتوای جدیدی مشابه آنچه می خواهید حذف کنید ایجاد کنید، بهترین کار استفاده از ریدایرکت 301 است.

با انجام این کار شما این ریسک را ندارید که کاربری که سعی می کند از طریق آدرس قدیمی به محتوا دسترسی پیدا کند وارد صفحه خطای 404  شود. اگر در عوض یک ریدایرکت ها301 تنظیم کنید، کاربری که می‌خواهد به آن محتوا دسترسی پیدا کند، مستقیماً به محتوای به‌روزرسانی شده‌ای که ایجاد کرده‌اید می‌ رود.

همین امر در مورد خزنده های موتورهای جستجو نیز صدق می کند. وقتی ربات‌ها صفحات را اسکن می‌کنند و به صفحه خطا می‌رسند، خزیدن را رها می‌کنند. با این حال، اگر ریدایرکتی وجود داشته باشد، آنها در صفحه جدید قرار می گیرند و می توانند محتوای آن را اسکن کنند.

تغییر از http به https

در حال حاضر، بیش از 72 درصد از وب سایت ها از پروتکل https استفاده می کنند. کسانی که از http به https تغییر می‌دهند ، باید یک ریدایرکت ها 301 را برای هدایت بازدیدکنندگان (و موتورهای جستجو) به سایت به اتصال SSL تنظیم کنند.

ریدایرکت301 در مقابل ریدایرکت 302

ریدایرکت301 در مقابل ریدایرکت 302

دو نوع رایج ریدایرکت ها وجود دارد: ریدایرکت ها 301 و ریدایرکت ها 302. همانطور که قبلا ذکر کردم، این دو نوع تغییر مسیر برای موتورهای جستجو متفاوت است. به طور خلاصه، ریدایرکت 301 برای جابجایی دائمی استفاده می شود، در حالی که تغییر مسیر 302 برای جابجایی موقت یک صفحه استفاده می شود. اما به چه معنی است؟

اگر موتورهای جستجو با ریدایرکت ها 301 مواجه شوند، متوجه می شوند که محتوا به طور دائم منتقل شده است. این بدان معنی است که دیگر ایندکس کردن URL های قدیمی منطقی نیست، بلکه باید آدرس های جدید ایندکس شوند، یعنی آدرس هایی که به عنوان مقصد تغییر مسیر انتخاب شده اند.

ریدایرکت301 در مقابل ریدایرکت جاوا اسکریپت

اگر راهی برای دسترسی به سرور سایت ندارید، می توانید از ریدایرکت های جاوا اسکریپت به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید. به یاد داشته باشید که در میان بهترین روش‌های پیشنهاد شده توسط گوگل، ریدایرکت‌های 301 همیشه ترجیح داده می‌شوند و برخلاف ریدایرکت‌های جاوا اسکریپت، ریدایرکت‌های 301 به شما امکان می‌دهند لینک جویس را به صفحات مقصد منتقل کنید.

حذف ریدایرکت 301

ریدایرکت ها 301 دائمی هستند، اما آیا این بدان معناست که پس از حذف یا جابجایی محتوای قبلی باید آنها را برای همیشه نگه داریم؟

چند سال پیش پاسخ جان مولر از گوگل به وضوح به این سوال پاسخ داد.
برای جلوگیری از مشکلات، بهترین راه حل حفظ ریدایرکت ها 301 برای حداقل یک سال است. پس از این مدت احتمالاً بهتر است قبل از حذف آنها مطمئن شوید که دیگر ترافیکی از این آدرس ها دریافت نمی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید